Korai kkorszak
Az emberisg hossz fejldstrtnetben a mvszet viszonylag fiatal jelensg. Az ember ltal ksztett els szerszmok mintegy 600 000 vvel ezeltt keletkeztek, az eddigi ismert legkorbbi mvszeti alkotsok pedig kb. 30 000 ve, az skkor (paleolitikum) vge fel, az utols jgkorszakban keletkeztek.
Az skkori mvsz, aki gyjtgetssel s vadszattal teremtette el tpllkt, azrt ksztett szobrokat, rajzolt s festett, hogy a mgikus cselekmnyekkel, a zenvel s tnccal egytt a maga javra fordtsa a termszeti jelensgeket. A 15 000-10 000 vvel ezeltti korszakbl szp szmban maradtak fenn agyagbl, puhbb kbl, mammutagyarbl kszlt szobrok, dombormves, vsett tblk, barlangrajzok, s -festmnyek.
Szobrok
A szobrok ltalban ni figurk, a termkenysgre utal testrszek nagyobbak, a fej s a vgtagok pedig kisebbek. Ezek az istenanya-szobrocskk sok nemzedk mvszetben hossz ideig jelen voltak. Nagyon kis mretek, kb. 10 cm magasak. A legtbbet az Atlanti-cen krnykn talltk, de egszen Ukrajnig fellelhetk. Legismertebb az Ausztriban tallt Willendorfi Vnusz s a Magyarorszgon elkerlt Kknydombi Vnusz. Ezek a szobrok blvnyok voltak, a nt nagy tisztelet vezte, a vadszat titokzatos oltalmazjnak tekintettk.
Rajzok, festmnyek
Barlangokban, sziklkon is talltak rajzokat, elterjedsi terletk Andalzitl egszen a Bajkl-tig terjedt, a legsrbben a jelenlegi Franciaorszg s Spanyolorszg terletn fordulnak el. Magyarorszgon Szeleta teleplsen talltak barlangrajzot. A fest, aki eredetileg varzsl is volt, az alap repedseire fldbl s zsrbl, mint ktanyagbl kszlt festkkel festett.
A kpek ltalban olyan llatokat brzolnak, amelyekre az skor embere vadszott. Ezek az llatok gyakran csoportosan, sebeslten vagy elpuszultan jelennek meg, fleg blnyek, orrszarvak, mamutok, stulkok s lovak, legyakrabban pedig rnszarvasok. A kpek a formk s mozdulatok alapos megfigyelsrl tanskodnak. A spanyolorszgi Altamira-barlang egyik helysgnek mennyezetn kb. harminc blnyt festettek le. Az llat erejt, harciassgt masszv, szles nyaka fejezi ki. Azzal, hogy a szlek barna kontrja s a bels rszek vrse, a stt s vilgos sznek vltakoznak, a mvsznek sikerlt elklntenie egymstl a nzhz kzelebb s tvolabb es rszeket, s sejtetnie az llatok nagysgt is. Ezek a festmnyek az ember fennmaradsrt val kzdelmt fejezik ki. Azrt festette le az llatokat, mert azt gondolta, hogy gy befolysolhatja ket. A legsibb rajzokon kimagasl szerepe van a kznek. Ezek nem annyira brzolsok, hanem lenyomatok agyagban. Olykor a kz krvonalait stt festkkel is meghztk.
Csontrajzaian vastagabb vagy vkonyabb lendletes vonalakkal klnbz llatok kontrjait brzolta, hattyt, kgyt, nyulat is rajzolt. Az llatbrzolsok nem nagyon fggnek ssze egymssal s a trrel. Az sember nem volt arra kpes, hogy egyidejleg kt vagy hrom trgyat rzkeljen. Az llatalakokat lnken elkpzelete, de ha jat alkotott, nem vette figyelembe azokat a rajzokat, melyek mr ott voltak a barlang faln. Hinyzott bellk az a kpessg, ami a festszetben a kompozci alapja. A Gzln thalad szarvasok nven ismert, csontba karcolt rajz is hres. Nyilvn a kis fellet knyszertette a mvszt arra, hogy az agancsos szarvas brjt kzel vigye az ell halad llathoz. Annak rzkeltetsre, hogy az egsz jelenet a vzben jtszdik le, risi halakat rajzolt.
Az sember megfigyelkpessge fellmlhatatlan volt. Nemcsak egyes llatok krvonalait, hanem tovasuhan mozdulataikat is brzolta. Feltn, hogy egyes karcolatokon az llatoknak nem kt pr lbuk van, hanem jval tbb, mint ahogy sokkal ksbb a keleti kltk hatlbnak nevezik a lovakat. Egy vidra brzolsnl megmutatja gyomrnak egsz tartalmt, azt a sok halat, melyet a falnk llat elnyelt.
A neolitikum mvszete
Az i.e. 10. vezredben, a jgkorszak utn, a jobb ghajlati felettelekkel megvltozott az sember krnyezete is. Megkezddtt a neolitikum, vagyis az jkkor. A gyjtget letformt felvltotta az llattenyszts s a fldmvels, s ezel egytt a letelepedett letmd. Ekkor alakult ki az agyagmvessg. A neolitikum kultrja a kermin alapszik. Ilyen pl. a magyarorszgi krsi-, bkki-, s tiszai kultra.
Agyagtrgyak
Az agyagtrgyakat kzzel formztk, de gy, fazekaskorong nlkl is nagyon vltozatos alakak keletkeztek. A kultikus s a halotti szertartsokhoz hasznlt trgyak igen vkony falak. Az ednyek dsze ltalban geometrikus, egyenes vonalakbl ll alakzat pl. hromszg, rombusz, spirl, vagy farkasfog alak. A dszts technikja lehetett sznezs, pontozs, bekarcols, ujjal benyomkods. A bekarcolt dsztelemhez nha fehr festk is jrult, ami kiemelte a mintt az edny stt htterbl.
Szobrszat
E kor szobrszata igen jelents a Duna mentn, s a Balknon, az l istenanyt brzoljk, kifejezstelen arccal, jellegtelen fejjel. A szobrok is egysges stlusjegyeket viselnek magukon, s nagyban klnbznek a paleolitikum mvszettl. Az alakok stilizltak s szinte mretani brzolsak. A termszet geometrikus dsztelemekben jut kifejezsre. Az jkkori szobrok legtbbike agyagbl kszlt, a bekarcolt mintk pedik ruhkat, kszereket vagy tetovlst brzolnak.
Fmkorszakok
A rzkor, a bronzkor, s a vaskor idejn betetzdtt az a folyamat, amely mr a neolitikumban elkezddtt, s amely a termszetes formktl val eltvolodssal jrt. A mvszet csaknem teljesen absztraktt vlt, csak jelekre s szimblumokra korltozdott. Kialakult a geometrikus stlus, s minden mst kiszortott az agyagednyek, kszerek, fegyverek s harci felszerelsek dsztsein. A fmmvessg megjelense egyre jobban httrbe szortotta a termkenysg istenanyjnak imdst, s a helybe a napkultusz lpett. A vsett dsztsek a Nap szimblumai.
ptszet
Az ebbl az idbl szrmaz, hatalmas ptmnyek a megalit (grg: „nagy k”) nevet kaptk, mert nagy faragatlan ktmbkbl s kvekbl kszltek. ltalban sremlkek vagy kultikus ptmnyek lehettek, de valdi rendeltetsk nem ismert. Megtallhatk szinte a vilg minden tjn, de Angliban s Franciaorszgban akad bellk a legtbb. A megalit emlkek kz tartoznak a menhirek, dolmenek s az sszetettebb kptmnyek.
Menhirek
A menhirek, a fgglegesen fellltott kvek szoros kapcsolatban voltak a temetkezsekkel, de nem tekinthetk sremlkeknek. Lehetsges, hogy volt valamilyen brzol jelentsgk is, szimblikus jelek voltak, melyekben az embernek csak egyetlen jegye fejezdik ki: fggleges testtartsa, mely megklnbzteti az llattl.
Dolmenek
A dolmenek legtbbszr kt fgglegesen fellltott kbl llnak, egy rjuk fektetett szles klappal. Nha a dolment mind a ngy oldaln klapok zrjk le, srhalmot is emelhetnek fl. A dolmen az ptszet trtnetben jelents lloms volt. Ekkor jutott odig az ember, hogy anyag feltornyozsval teret hatroljon el. A dolmen bels tere volt az s lelknek titokzatos tartzkodsi helye, s gyakran a falakba vgott kis kerek nylsokkal sszekttetst teremtettek a bels tr s a klvilg kztt. Ebbl az ember szmra megkzelthetetlen szentlybl alakult ki az enterir.
sszetett kptmnyek
A szakirodalom ezeket a sok ktmbbl kialaktott, jellemzen kr alak megalit ptmnyeket nha a cromlech szval jelli. (Mskor viszont az egyszer dolmeneket nevezik cromlecheknek.)
Az egyenletes tvolsgban fellltott hatalmas kvek kztt vonultak el az sk tiszteletre rendezett szertartsok fel halad krmenetek. Az ptszet itt a kultikus cselekedetek szolglatban llt. A legismertebb sszetett megalit ptmny az angliai Salisbury kzelben tallhat Stonehenge. Durvn megmunklt, ngyszgletes kszlakat ltunk itt, melyek fedlappal val lezrst mesterien oldottk meg. Az ptmny kzepn oltr llt, melyet merlegesen fellltott s durva fedlapokkal lezrt ktmbk vettek krl. Ezek vdkertst alkottak. A Nap, a napjegyenlsg idejn thtolt a kertsen s megvilgtotta az oltrt, a termkenysg s az jv szimbluma volt.
Zene
Valamennyi mvszeti g kzl a zene s a tnc az, aminek kezdeteirl a legkevesebbet tudunk. A zene fejldse az neklssel kezddtt. A rgmlt kultrkban valsznleg szorosan sszetartozott a szveg s a dallam. Az skori ember a dalokat az emberi hang kzps fekvsben, mrskelt hangervel adhatta el. A ritmusnak f szerepe lehetett, nekeit felteheten lbdobogssal s tapsolssal ksrte. Ezt ksbb a dobok s csengk, vagyis a legegyszerbb hangszerek vltottk fel. Egy-egy terlet nekes s hangszeres stlusa nemigen keveredett egymssal. A tbbszlamsg kialakulsa sokig tartott, az si zene valsznleg ismerte a heterofnit, melynek jellegzetessge, hogy ugyanazt a dallamot egy kis eltrssel adjk jra s jra el. Ms kutatk terii szerint a kezdetleges hangszeres zene ugyanolyan rgi mltra tekint vissza, mint az nekls. A korai eszkzhasznlattal egyidben az eszkzkkel val tudatos hangkelts is elkezddhetett.
Forrs: http://wikipedia.hu |